CV Logistyka
CV Logistyka
Arkadiusz celowo wybrał szablon Oxford. Dzięki temu jako Doświadczony logistyk może w przekonujący sposób przedstawić swoje doświadczenie zawodowe i projekty. Krótkie i słodkie.
Stwórz CV"Jestem związany z branżą logistyczną od ukończenia studiów na kierunku transport w 2016 roku, czyli od 7 lat. Zaczynałem jako asystent głównego logistyka, a wraz z biegiem lat skupiłem się na zwiększaniu swoich kwalifikacji, dzięki czemu dziś jestem odpowiedzialny za cały łańcuch dostaw w firmie transportowej Januszex Sp.z.o.o."
Arkadiusz Lem - LogistykSpis treści
Profesjonalne CV logistyka
Ludzie posiadają niesamowitą wręcz umiejętność dostosowania się do każdej sytuacji w życiu.. Potrafimy przystosować się do nawet najtrudniejszych warunków. Taka zdolność na przestrzeni wieków pomagała nam przetrwać, dziś jednak potrafi przeszkadzać. Przykładem tego bywa czasami kariera. Zdolność do przystosowania się, połączona ze strachem przed zmianami, może często doprowadzać do sytuacji, w których tkwimy w pracy nas wyniszczającej lub w pracy która nie daje nam satysfakcji. Robimy tak tylko dlatego, że boimy się coś zmienić.
Stwórz swoje CV już teraz!
Kliknij tutaj i stwórz swoje CVWedług ekspertów z branży HR. tkwienie w jednej firmie przez lata, nie jest optymalnym rozwiązaniem a przynajmniej nie jest optymalne na pracownika. Według nich pracę warto zmieniać co 2-4 lata. Pozwala to być na bieżąco ze stawkami na rynku i ciągle się rozwijać.
Aby jednak móc zmienić pracę, trzeba się do tego przygotować. Jedną z rzeczy, którą należy zrobić wcześniej jest napisanie CV. Ponieważ zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób może to być trudne, przygotowaliśmy ten artykuł. Opiszemy w nim jak przygotować CV skrojone pod oferty pracy dla logistyków. Znajdziesz też cenne wskazówki, wzory cv, list motywacyjny i inne rzeczy, które musisz wiedzieć, aby stworzyć skuteczne CV.
Proces pisania CV: Od czego zacząć pisanie CV logistyka?
Wiele osób jest przerażonych na samą myśl o tym, że mają napisać swoje CV. Czasami strach ten jest na tyle duży, że osoby takie pozostają w pracy, której nie lubią lub w takiej, w której nie są doceniane. Pozostają tam często dlatego, że nie wiedzą jak się zabrać za napisanie CV. Ten wilk nie jest jednak tak straszny, jak go malują. To co jest w całym procesie zwykle najtrudniejsze, to moment rozpoczęcia pisania CV.
Dlatego na początek polecamy zwykłą kartkę papieru i długopis. Przy użyciu tych prostych narzędzi warto wypisać wszystko to co sprawia, że jesteś lub będziesz dobrym logistykiem lub logistką. Napisz więc swoje związane z logistyką wykształcenie, doświadczenie, certyfikaty, szkolenia, cechy charakteru oraz zainteresowania. Ogółem wszystko to, co Twoim zdaniem powinno przekonać pracodawcę, że to właśnie Ty jesteś najlepszym wyborem.
Przykładowe CV logistyka
Kiedy już wiesz, czym chcesz się pochwalić, możesz przejść do tworzenia formy swojego CV. Możesz oczywiście skorzystać z Worda lub innego programu do edycji tekstu i samodzielnie przygotować swoje CV. To jednak wymaga sporo umiejętności i czasu.
Dużo szybszym i wygodniejszym rozwiązaniem są cv szablony będące częścią generatorów CV, do których wystarczy wpisać swoje dane. Taka strona sama zredaguje plik zgodnie z wybranym wcześniej wzorem. Takie rozwiązanie pozwala przygotować profesjonalnie wyglądające CV w zaledwie kilka, góra kilkanaście minut.
Pobierz wzór CV Logistyka w PDF
Co zawrzeć w CV logistyka? Wskazówki i przykłady
CV to skrót od łacińskiego Curriculum Vitae, co można tłumaczyć jako życiorys zawodowy. To już mówi co nieco o tym, co w CV powinno się znaleźć. Są jednak pewne utarte schematy, których trzeba się trzymać. Dzięki temu rekruter od razu znajdzie potrzebne informacje i uzna Twoje CV za czytelne. Możesz oczywiście wykorzystać gotowe wzory cv lub skorzystać z generatora, ale jeśli chcesz swoje CV przygotować samodzielnie lub po prostu chcesz wiedzieć, jakie elementy nowoczesnego CV są uznane za standardowe, to znajdziesz je poniżej:
Dane kontaktowe — dane, dzięki którym pracodawca będzie mógł się z Tobą skontaktować, w tym numer telefonu, adres mailowy, LinkedIn itp.
Profil kandydata — krótki opis siebie jako logistyka
Doświadczenie zawodowe — lista stanowisk, na jakich zdarzyło się Tobie pracować, wraz z datami i zakresem obowiązków
Wykształcenie — Twoje wykształcenie związane z branżą logistyczną
Certyfikaty i szkolenia — lista certyfikatów i szkoleń, które udało się ukończyć w trakcie kariery, a jakie są związane ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz
Umiejętności i języki obce — posiadane przez Ciebie umiejętności, które w Twojej opinii przydają się w branży logistycznej
Zainteresowania — czyli to, co lubisz robić w wolnym czasie
Referencje — opinie poprzednich pracodawców na Twój temat
Stwórz swoje CV już teraz!
Kliknij tutaj i stwórz swoje CVJak napisać profil osobisty logistyka
Twój profil osobisty w cv logistyk powinien być krótkim podsumowaniem Twojej osoby z naciskiem na karierę zawodową w branży logistycznej. Opisz w nim własnymi słowami czym się obecnie zajmujesz a czym wcześniej, czym możesz się pochwalić, co potrafisz i jakie są Twoje plany na przyszłość. Pisząc profil logistyka wyobraź sobie, że stoisz przed swoim przyszłym szefem i masz tylko 30 sekund aby się przedstawić i opisać w skrócie swoje doświadczenie i umiejętności. Pamiętaj przy tym jednak, że chcesz zaprezentować się jako poważny profesjonalista, któremu warto zaufać i którego warto zatrudnić na odpowiedzialne stanowisko.
Jakie umiejętności umieścić w CV logistyka?
Praca logistyka jest stosunkowo dobrze płatna nie bez powodu. Nie każda osoba jest bowiem w stanie poradzić sobie z odpowiedzialnością i skomplikowanymi procesami, z jakimi na co dzień musi radzić sobie logistyk. Są do tego potrzebne pewne specyficzne umiejętności logistyka, które nie każdy posiada.
Umiejętności te można podzielić na dwie kategorie: twarde i miękkie. Twarde to wszystkie praktyczne umiejętności związane z pracą logistyka. Są to więc:
Obsługa programów takich jak SAP, Microsoft Office itp.
Znajomość języków obcych
Prawo jazdy
W pracy logistyka równie ważne, a być może nawet ważniejsze, są umiejętności które trudniej jest precyzyjnie określić. Są nimi wspomniane wcześniej umiejętności miękkie. Zalicza się do nich:
Umiejętność zarządzania ludźmi
Zdolność do rozwiązywania konfliktów
Odporność na stres
Umiejętność pracy pod presją czasu
Radzenie sobie z odpowiedzialnością
Analityczny umysł
Samodzielność
Dobra organizacja pracy swojej i zespołu
To wszystko to oczywiście tylko przykłady. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie umiejętności wpisać do CV, musisz najpierw zrozumieć, jakie umiejętności pomocne w pracy logistyka posiadasz i takie też wpisać do swojego CV.
Doświadczenie zawodowe w CV logistyka: Jak je wpisać z przykładami i wskazówkami
Opis doświadczenia zawodowego to najważniejsza część Twojego nowego CV. To właśnie zajmowane wcześniej stanowiska i zakres obowiązków jaki był z nimi związany, jest rzeczą która najmocniej zainteresuje Twojego przyszłego pracodawcę.
Dobry opis doświadczenia zawodowego powinien być przejrzysty, ale jednocześnie przekazywać maksymalnie dużo informacji na Twój temat. Istnieje kilka sprawdzonych już zasad, które pomagają to osiągnąć.
Utarło się na przykład, że opisując swoje doświadczenie korzystamy z chronologii wstecznej. Co to jednak oznacza? To po prostu nic innego, jak zapisywanie kolejnych zajmowanych stanowisk w odwrotnej kolejności tak, aby rekruter na początku zobaczył opis Twojego ostatniego stanowiska, a przechodząc do kolejnych pozycji, cofał się niejako w czasie.
Oprócz zajmowanego stanowiska należy podać też oczywiście firmę oraz okres zatrudnienia. Dlatego przykładowy opis doświadczenia może wyglądać następująco:
08.2020 - obecnie Januszex Sp.z.o.o Stanowisko: Logistyk
01.2016-08.2020 Przedsiębiorstwo Transportowe "POL-TRANS" Stanowisko: Asystent logistyka
Taki opis doświadczenia poinformuje Twojego przyszłego pracodawcę o tym, gdzie wcześniej pracowałeś lub pracowałaś, jak długo to trwało i na jakim stanowisku. Jak być może jednak teraz widzisz, taki opis niewiele mówi o zakresie obowiązków, a tym bardziej o osiągnięciach, jakimi chcesz się pochwalić. Dlatego taką zimną listę warto jest nieco ubarwić dodając opis stanowiska.
08.2020 - obecnie Januszex Sp.z.o.o Stanowisko: Logistyk
Zakres obowiązków:
Zarządzanie łańcuchem dostaw
Ustalanie planów dostaw
Komunikacja z dostawcami
Negocjowanie cen i terminów
Zarządzanie 3-osobowym zespołem
01.2016-08.2020 Przedsiębiorstwo Transportowe "POL-TRANS" Stanowisko: Asystent logistyka
Zakres obowiązków:
Wprowadzanie danych do systemu
Obsługa dokumentacji
Pomoc w organizowaniu transportów i kontaktach z kierowcami
Warto jednak zaznaczyć, że nie należy w tym miejscu koloryzować. Prawda i tak szybko wyjdzie na jaw i raczej szybko wpakuje Ciebie w większe tarapaty. Z drugiej jednak strony nie jest to też miejsce na bycie skromnym. Jeśli czujesz, że na jakimś stanowisku udało się Tobie zrobić coś, czym możesz się pochwalić, to masz ku temu idealną okazję. W takim wypadku Twój opis doświadczenia zawodowego może wyglądać już tak:
08.2020 - obecnie Januszex Sp.z.o.o Stanowisko: Logistyk
Zakres obowiązków:
Zarządzanie łańcuchem dostaw
Ustalanie planów dostaw
Komunikacja z dostawcami
Negocjowanie cen i terminów
Zarządzanie 3-osobowym zespołem
Osiągnięcia: Dzięki mojej pracy, poprzez negocjację i skuteczne planowanie dostaw, udało się ograniczyć koszty firmy o 8%.*
01.2016-08.2020 Przedsiębiorstwo Transportowe "POL-TRANS" Stanowisko: Asystent logistyka
Zakres obowiązków:
Wprowadzanie danych do systemu
Obsługa dokumentacji
Pomoc w organizowaniu transportów i kontaktach z kierowcami
Osiągnięcia: Przez ponad 4 lata pracy z dokumentami udało się uniknąć błędów i jednocześnie znajdować czas na wsparcie głównego logistyka w jego obowiązkach.
Postaraj się, aby rekruter poświęcając niewiele czasu był w stanie szybko zorientować się, jakie w przeszłości były Twoje obowiązki i na tej podstawie ocenić, jak to wpasowuje się w profil kandydata którego poszukuje. Doceniając czas rekrutera pokazujesz mu swój profesjonalizm i poważne podejście do kariery.
Jak wpisać wykształcenie do CV logistyka
Jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, najważniejsze dla Twojego nowego pracodawcy będzie to co w praktyce umiesz zrobić. Jednak wykształcenie, szczególnie to kierunkowe, też nie jest bez znaczenia i warto wspomnieć o wszystkim, czym uważasz, że możesz się pochwalić.
Wpisz więc ukończone studia, szkołę średnią i wszystkie kursy lub szkolenia związane z logistyką. Pomiń szkołę podstawową, gimnazjum, a nawet liceum, jeśli to w żaden sposób nie było związane z logistyką. Fakt, że udało się ukończyć te szkoły, będzie dla pracodawcy oczywisty.
Stwórz swoje CV już teraz!
Kliknij tutaj i stwórz swoje CVJakie certyfikaty wpisać w CV logistyka?
Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle proste. Wszystkie, które mają coś wspólnego z logistyką. Jeśli na przestrzeni kariery udało się zrobić tych certyfikatów w Twoim mniemaniu dużo, to nie ograniczaj się tylko do tych najważniejszych. Wpisz wszystkie, jakie posiadasz, a jeśli się boisz, że to zaśmieci Twoje CV logistyka, to zapisz je w formie skróconej listy.
Jeśli jednak dopiero zaczynasz karierę i nie masz certyfikatów, to pomiń ten fragment. Gdy masz jednak jakieś certyfikaty, ale nie na tyle dużo żeby móc się nimi chwalić, to połącz ten fragment z wcześniejszą pozycją i potraktuj certyfikaty jako część wykształcenia.
List motywacyjny dla logistyka
Czytelne, schludne i rzeczowe CV to jednak nie wszystko. Często potrzebny jest też list motywacyjny logistyk, którego wiele firm wymaga. Nie jest to jednak nic, czego trzeba się bać. List motywacyjny to bowiem nic innego, jak krótki tekst, w którym potencjalny pracownik informuje pracodawcę, dlaczego to właśnie do jego firmy aplikuje i dlaczego uważa, że byłby dobrym wyborem na to stanowisko.
Możesz oczywiście skorzystać z gotowych wzorów i szablonów, ale w tym wypadku ich nie polecamy. Z naszego doświadczenia wiemy, że znacznie bardziej skuteczny jest szczerze napisany list motywacyjny, nawet jeśli zawiera błędy i nie jest napisany szczególnie zgrabnie.
Ważne też, aby każdy list motywacyjny był unikalny. Ma on bowiem być skierowany do konkretnej firmy i zawierać informacje na jej temat, tak aby osoba czytająca Twój list motywacyjny wiedziała, że znasz firmę do której aplikujesz i rozumiesz jaki wkład możesz do niej wnieść.
List motywacyjny jest jeszcze ważniejszy, kiedy w sekcji CV doświadczenie jest pusto. W takim wypadku list motywacyjny jest wręcz obowiązkowy i powinien zawierać informację o tym, dlaczego uważasz, że firma powinna zaufać komuś bez doświadczenia.
Zainteresowania
Ta część CV nie jest obowiązkowa i część osób uznaje ją za niepotrzebną, ale my jesteśmy innego zdania. W firmie do której aplikujesz też pracują ludzie i też chcą pracować z osobami, które są ciekawe lub z którymi łączą zainteresowania. Jeśli więc masz jakieś pasje lub masz coś, co kochasz robić w wolnym czasie, to wspomnij o tym w swoim CV. Być może zwrócisz tym na siebie uwagę, kogoś zainteresujesz, a być może okaże się, że rekruter ma podobne zainteresowania i w związku z tym chętnie zobaczy w swojej firmie kogoś takiego jak Ty.
Kluczowe wnioski
Przygotowując CV musisz mieć z tyłu głowy, że dokument, który właśnie tworzysz będzie musiał konkurować z dziesiątkami, jeśli nie setkami innych podobnych dokumentów. Dlatego tak ważne jest, aby Twoje CV wyróżniało się, ale było jednocześnie profesjonalne i schludne.
Kolejnym złotym środkiem, który warto znaleźć jest balans pomiędzy ilością podanych informacji a przejrzystością. Z jednej strony chcesz przecież pochwalić się wszystkim czym możesz, ale z drugiej strony nie chcesz przecież, żeby Twoje CV było kartką A4 ciasno upchaną tekstem, którego nikomu nie będzie się chciało przeczytać.
Jednak tym, co jest najważniejsze przy tworzeniu CV, jest indywidualne podejście do każdej oferty pracy. Twoje CV, podobnie jak opisywany wcześniej list motywacyjny, powinno być pisane z myślą o konkretnym stanowisku oraz pracodawcy. Dzięki temu osoba odpowiedzialna za rekrutację, nie będzie musiała szukać w Twoim CV informacji na których jej zależy i poczuje, że traktujesz ją poważnie.
Zdobądź wymarzoną pracę z CVMaker
Szybko i łatwo stwórz profesjonalne CV. Pobierz je w ciągu 10 minut, kiedy i gdzie chcesz!
Stwórz swoje CVZwiększ swoje szanse na znalezienie pracy z dobrym CV.